Sdružení Roztoč » Fotogalerie » Vynášení smrtky

Vynášení smrtky

Jaro bude! A dřív se to poznalo podle Smrtné neděle, na kterou chodily děcka (holky) s figurínou smrti a topily ju ve vodě nebo upalovaly, aby zima v jejím těle už nadobro odešla.…aneb vynášení smrtky dětmi z folklórního kroužku Kolečko v původním znění:


To bylo tak, že jsme měli sraz 27. března v 16:30 u přívozu, tam jsme za hojné účasti dětí (různých, ne jen Kolečkových) a rodičů na jednom pařezu zdobili Smrtku krojem, náhrdelníky z vyfouklých vajíček a ulit a pestrými stužkami, na druhém pařezu si děťátka vyráběla „léta, létečka“ – na mladé větvičky se připevnily různé stužtičky a ozdoby.

Pak jsme utvořili kruh a s Morenom v prostřed jsme provedli takový rituál – říkali jsme až křičeli „Smrt, smrt ukrutná, kyselice nechutná, kyselicu sníme a smrt utopíme!“ a chodili jsme do kruhu a z kruhu a zdvihali jsme ruce a tak. Poté jsme vyrazili průvodem podél řeky, cestou jsme si ještě zazpívali a zakřičeli několik lidových písní a říkaček, které se k tomuto zvyku vážou. Za zdymadlem Anežka a Pája sešly ke korytu řeky, kde před zraky dětí smrt upálily a hodily do vody, aby zima už odešla a přišlo jaro, děťátka nás povzbuzovala křikem:,„Smrt plave po vodě, nový léto k nám jede, buďte báby veselý, že jsme vám smrt odnesly!“

Tak to by se tvářilo jako zdárný konec, ale mělo to ještě dramatickou dohru: Zima se vzepřela osudu v podobě zrádného plamene sžírajícího ukrutným tempem vyschlou stráň nad řekou – bylo to trochu děsivé a hlavně rychlé – Anežka začla do ohně dupat a přemýšlela, kterou částí kroje jej začne hasit – při prozkoumání zevnějšku se jí svršků zželelo a o to důrazněji setrvala u hašení botama, jakož i činil duchapřítomný Pavel Tichý – toho času fotograf, Pája se také aktivně účastnila – zejména vytrvalým podáváním lahvičky s vodou.

Celá akce ale dobře dopadla a v důvěře nehybných rodičů a dětí jsme vše zvládli.

Obrázky

Předchozí Spustit Zastavit Následující


foto Pavel Tichý

|< < Strana 1 ze 4 > >|Poslat článek Nahoru