Sdružení Roztoč » Nabídka akcí » Přehled akcí 2018 » OD TÉ DOBY... tučňáci létají

OD TÉ DOBY… tučňáci létají 26. září 2018

Divadelní představení Od té doby tučňáci létají

Takže vy si myslíte, že tučňáci neumí létat? Špatně! Tučňáci létají, ale jenom tehdy, když někdo zoufale potřebuje jejich pomoc – například malá myš, která vypadla z montgolfiéry.


Dvě postavy: jeden zápecník, co se bojí vylézt z domu, druhý nadšený cestovatel, co hledá dobrodružství a nebezpečí a nakonec ho, ke své lítosti, najde. Uvidíte příběh přátelství a odvahy o tom, že létat umíme všichni, i když si myslíme, že ne – jen musíme překonat svůj strach. Zkuste to a váš život se stane nekonečnou dobrodružnou výpravou.

 • Kdy: 26. září 2018 od 17.45
 • Kde: v ateliéru Jungmannova (na dvorku za knihovnou)
 • Trvání: 45 minut
 • Cena: vstupné dobrovolné
  • Anna je jednou z mimořádných osobností, které se na mezi národní scéně loutkového divadla hýbou. Představení se standardně pohybuje finančně v částkách, které nejsou v Čechách u malých dětských divadel obvyklé, a byť nám velmi vyšla vstříc, představení pro školy i pro veřejnost budeme významně dotovat ze svého. Velmi tentokrát uvítáme váš finanční příspěvek, který necháváme ve zcela dobrovolné výši.

Annu Ivanovu-Brashinskayu jsme poznali při hostování divadla Tichý Jelen na finských festivalech. Naprosto nás nadchla představení, která spolu se svými studenty z Akademie v Turku na festivalech vedla. Před pár lety Divadlo Tichý Jelen a divadelní společnosti Taktil (Finsko) pracovali pod vedením Anny na společném divadelním projektu pro nevidomé děti. Od té doby o sobě víme.

 • Režie: Anna Ivanova-Brashinskaya, COMPAGNIE SAMOLOET (FRANCE) www.samoloet.fr
 • Scénografie: Sacha Poliakova
 • Hraje: Sacha Poliakova
 • Hudba: Roman Dymny and David Georgelin

Trochu více o představení z jedné narychlo přeložené recenze: Představení pro rodiny s dětmi od 6 let, ve kterém nezazní jediné slovo. A to vyžaduje velké herecké umění, jemné ladění a mnoho dovedností, protože místo slov nastupuje divadelní jazyk stvořený Annou Ivanovou a Sachou Poliakovou s opatrnou citlivostí.

Příběh je jednoduchý: tučňák a myš, naprosto rozdílní svou povahou, žijí nad sebou a pod sebou aniž by se vůbec znali a stýkali. A najednou se díky náhodě a neštěstí jednoho (myši) zrodí spolupráce s druhým (tučňákem), a rozdílnost vyústí v pochopení a přátelství. Je to silný motiv, který se dotýká jednoho ze zásadních témat století: jak přetvořit přijetí odlišnosti v souznění v celku. Řečeno slovy představení: když tahle alchymie nastane – přes sloučení opaků – tak se nemožné stane možným a tučňáci létají (i když je všeobecně známo, že nemají křídla, co by je zvedly ze země).

Divadelní společnost Samoloet používá mnohovrstvý divadelní jazyk, který stojí za pozornost:

 • scény plné malých drobných a osobních detailů, které vykreslují domácí svět obou stvoření (tučňáka a myši), které by klidně mohly patřit někomu z publika – a snadno upoutají pozornost dětí i dospělých
 • komorní osvětlení, které vás ponouká k doplnění výjevu, který nikdy není ukázán explicitně (takže jste napnutí a žijete příběhem)
 • hra kontrastů vizuální atmosféry dvou opačných stvoření – tučňáka, žijícího nahoře, jehož dům je útulný a spořádaný, a myši žijící dole, která touží po cestách a dobrodružství. Dva světy, které ztělesňují jinakost dvou rozdílných a opačných archetypů, ale které se dokáží propojit v jedno díky alchymii jazyka plného něhy.
 • loutky v barvách pastelových barev, které perfektně ladí se scénografií, a jemná scéna nevtíravé stínohry, ukazující jejich sny
 • A loutkoherectví Saschy Poliakové, neutrální, ale procítěné a jemné,
 • skvělá hudba, která spolu se svícením pomáhá vytvořit různá místa, scény a příběhy

Všechny tyto vrstvy dohromady tvoří pastvu pro smysly diváků, napnutých a očekávajících, mladých i starých, aniž by se na scéně viditelně dělo cosi „velkého“. A tohle je jádro představení – vyzrálý divadelní jazyk, kde jakoby se nic nedělo, ale přitom se štědře a neustále rozvíjejí vrstvy příběhu, zatímco současně vypráví o jedné z největších potíží, které současní lidé potřebují vyřešit – jak zajistit, aby nás rozdíly mezi námi neoddělovaly a nedělaly z nás nepřátele, ale místo toho se stály zárukou koexistence, tolerance a svobody. Skvělé!

TONI RUMBAU, Španělsko

Obrázky

Předchozí Spustit Zastavit Následující


OD TÉ DOBY...

|< < Strana 1 ze 2 > >|Poslat článek Nahoru