Sdružení Roztoč » Nabídka akcí » Akce 2019 » Frisbee - sportovní den

Frisbee – sportovní den 25. května 2019

Přijďte si zaházet talířem! Hřiště se spoustou možností, co lze s frisbee dělat, je určené pro děti i dospělé nezávisle na věku i zkušenostech.


Frisbee jako zábavu do parku nebo na pláž zná asi každý, ale už jen málokdo ví, že s létajícím talířem existuje celá řada disciplín, kterým se hráči věnují i na profesionální úrovni. Pořádají se nejrůznější turnaje, mistrovství Evropy i světa, a čeští (i roztočtí) zástupci jsou v nich celkem úspěšní.

Vyzkoušíte si freestyle frisbee ve workshopech se speciálními disky i čím dál populárnější discgolf a potkáte se s několika zajímavými a šikovnými lidmi. Také uvidíte vystoupení nejlepších freestylistů nebo ukázku dogfrisbee.

  • Kdy: od 10.00 do 18.00
  • Kde: v parku na Tyršově náměstí
  • Zdarma
  • Co vše tam bude? Freestyle frisbee, DiscGolg, Dogfrisbee, žonglování, slackline

Discgolf je disciplínou, která v posledních letech v Čechách zažívá největší rozvoj. Je sportem, ve kterém nezáleží na věku hráče a stačí k němu jen najít hřiště a mít s sebou disk. V současné době se na území České republiky nachází skoro 100 veřejně přístupných hřišť. Jedno takové bychom chtěli v budoucnu postavit i v Roztokách. Techniky házení na disgolfové koše z různých vzdáleností si vyzkoušíte pod dohledem ostřílených hráčů.

Koho potkáte?

Jakub Koštel – Frisbee se věnuje 13 let, hraje převážně freestyle frisbee (mistr Evropy, vicemistr světa). Díky tomuto sportu získal kamarády po celém světě, zlepšil si svou jazykovou výbavu, otevřela se mu možnost cestovat po světě a objevovat nová místa. Skrze frisbee poznal i svou přítelkyni, se kterou má teď rodinu. Poslední 4 roky se věnuje discgolfu, a to jako aktivní hráč, ale především se snaží o rozvoj tohoto sportu skrze projekt Ultimo – pod jeho hlavičkou se pořádají discgolfové turnaje, staví nová hřiště a prodává vybavení. Jakub je jedním ze zakládajících členů Pražského discgolfového klubu.

Jakub Sedlák – několikanásobný mistr republiky a „Roztočák“. „Od fotbalu jsem se přes různé žonglérské disciplíny dostal až k freestyle frisbee a u něj již zůstal. Potkal jsem skvělou partu lidí, se kterou jsme objeli turnaje po celé Evropě. Začali jsme hrát v době našich studií, když jsme měli spoustu času. Ale i dnes si při pracovním vytížení a rodinném životě najdeme alespoň jedno odpoledne v týdnu, kdy si zajdeme "hodit“."

Jakub Hošek – zkušený freestylista a aktivní discgolfista, který mj. vede discgolfové kroužky v DDM Praha 9.

Iveta Chomátová – hráčka a trenérka dogfrisbee, která se sportu věnuje již 8 let. Za svůj největší úspěch považuje kvalifikaci na mistrovství světa v USA. Na dogfrisbee miluje svobodu, čas strávený se psem a komunitu kolem celého sportu. Ve svém volném čase si ráda zahraje i jiné disciplíny s létajícím talířem.

Více o disciplínách

Freestyle frisbee

Freestyle je nejatraktivnější disciplínou s létajícím diskem. Kloubí v sobě akrobatické, technické i taneční prvky. Bude možné shlédnout nejlepší české hráče v akci i si pod jejich vedením freestyle vyzkoušet, pro nejmenší návštěvníky budou připraveny speciální disky, díky kterým zvládnou základní freestylové prvky i oni.

Celá hra vychází ze základního triku, který spočívá v držení vodorovně rotujícího talíře na prstu, respektive na jeho nehtu. Jakmile se člověk naučí točící se frisbee na prstu udržet, může se začít učit další triky. Roztočený disk je možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, nechat jej různě rollovat po těle, ale třeba do něj i kopat atd. Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto je to „freestyle“. Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči. Soutěže probíhají formou sestav, které dvou- až tříčlenné týmy předvádějí do předem zvolené muziky. Hodnotí se provedení, obtížnost a umělecký dojem.

Disgolf

Soustředění, přesnost a hlavně hody dlouhé přes sto metrů, to je discgolf. Vychází z pravidel klasického golfu, ale hole střídají létající talíře a jamky zase speciální záchytné koše.

DiscGolf je nenáročný rekreační (ale i profi) sport, který se každý naučí hrát během chvíle a nezáleží přitom na pohlaví ani věku. Po celém i u nás se tento sport těší stále větší popularitě. V České republice se nachází již okolo stovky pevných hřišť, která jsou zpravidla zdarma přístupná veřejnosti.

Každému hráči ke hře stačí jeden univerzální disk, zkušenější hráči jich však při sobě nosí klidně i 30 – každý s trošku jinými letovými vlastnostmi. A jak se DiscGolf hraje? Disk se hází z určeného výhoziště na cíl – jamku, která je zpravidla tvořena discgolfovým košem. Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem hodů.

I discgolf bude možné si vyzkoušet pod vedením zkušených hráčů a třeba si i zasoutěžit o zajímavé ceny.

Dogfrisbee

Dogfrisbee, nebo také disc dog, je zajímavý sport pro psy a jejich páníčky. Soutěží se v řadě různých disciplín, jako např. Distance (chytání dísku na co největší vzdálenost) nebo Freestyle (předvádění secvičených choreografií). Dog frisbee je skvělý sport, který díky vzájemné interakci upevňuje pouto mezi člověkem a jeho zvířecím přítelem. A skvěle se na něj dívá.

*Akci podpořili Město Roztoky. Pořádá ji SdruženíRoztoč ve spolupráci s Ultimo, které věnovalo ceny.-


Poslat článek Nahoru