Jan Machat

Jan Machat

Vede kroužek příčné flétny pro děti i dospělé


Flétnista Jan Machat studoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a poté na AMU (Prof. František Čech). Studia na konzervatoři ukončil absolventským orchestrálním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina přednesem Koncertu G-dur W.A.Mozarta. Ve studiu pokračoval v oboru hudební vědy na FF UK v Praze.

Od roku 1983 působil v souboru Chorea Bohemica a v letech 1984–86 byl členem souboru Linha Singers. Od roku 1987 je flétnistou a sólovým pikolistou České filharmonie, s níž se zúčastnil mnoha zahraničních turné a festivalů pod vedením světových dirigentů (R. Kubelík, L. Bernstein, W. Sawallisch, V. Neumann, J. Bělohlávek aj.). Kromě toho se Jan Machat věnuje sólové i komorní hře. V letech 1986–2006 působil v dechovém kvintetu „Musica per cinque“ (cena ze soutěže v Bělehradě) a od roku 2005 je členem komorního souboru „Pražské dechové kvinteto“. Spolupracuje rovněž s kytaristkou Jaromírou Ježkovou, violoncellistou Petrem Nouzovským a se souborem „Variace“. Jako sólista koncertuje s předními interprety (G. Demeterová, K. Englichová aj.)

V letech 1997–2000 vyučoval na Pražské konzervatoři a současně vykonával funkci ředitele hudebního festivalu Mladé pódium v Karlových Varech. Od roku 2004 působil Jan Machat jako profesor flétnové a komorní hry na letních kurzech komorní hudby Ameropa, a současně soustředil svou pedagogickou činnost na New York University. Svou koncertní a nahrávací činnost úspěšně rozvíjí s klavíristkou Alenou Tesařovou-Grillovou.

Kontakt

j.machat@volny.cz


Poslat článek Nahoru