Sdružení Roztoč » Naše činnost » Kulturní akce » Masopust » O roztockém Masopustu

O roztockém Masopustu

Roztocké masopustní slavnosti svým tradičním a bohatým pojetím jsou největší kulturní událostí roku a svou známostí překračují hranice města Roztoky, každoročně je navštíví několik tisíc účastníků.

Průvod plný originálních masek putuje z roztockého zámku, kde slavnost každoročně začíná, přes město Roztoky, úvoz, louky a pole na Holý Vrch, kde se setkává s průvodem z Únětic a Suchdola (a někdy i z Úholiček). Průvody se společně utkají a tančí a odcházejí za masopustní zábavou dříve do sousedních Únětic, v roce 2017 do Roztok do šapitó.

Co je roztocký Masopust?

Masopust v Roztokách u Prahy je zvláštní fenomén. Vznikl jako drobný lokální počin malinké skupiny lidí a za dvacet let vyrostl do jedinečné živoucí akce, na kterou se sjíždějí lidé z široka daleka. Fotí ho skvělí fotografové, píšou o něm novináři, zkoumají ho folkloristi – protože je údajně jediným z takhle velkých masopustů, který je opravdový a živý – živený zevnitř energií a fantazií komunity místních lidí a jejich přátel. A v roce 2017 se koná jeho dvacátý ročník, což také není úplně málo.

Masopustní průvod tradičně putuje z Roztok přes Holý Vrch, kde se setkávají průvody Roztockých a Únětických a Suchdolských, do Únětic, kde se končí bujarou zábavou na několika scénách. V létě 2016 zanikla hlavní z nich – únětický Kravín – a tak se Roztočtí po setkání průvodů, jejich boji, utkání jejich medvědů, sbratření a společném kolovém tanci vrátí zpět do Roztok. A protože v Roztokách není žádný velký sál, ve kterém bychom se na závěr masopustu mohli veselit a tančit, bude průvod končit v obrovském zatepleném cirkusovém šapitó, zapůjčeném právě pro tento večer pro všechny významné a veledůležité maškary.

Kdo jej pořádá a jak?

Během let akce přerostla z podniku několika nadšenců do vyhlášené a uznávané akce, kterou navštíví každý rok několik tisíc lidí. Její organizace stále stojí na nadšení místních a dobrovolnické práci rozmanitého produkčního týmu, který kromě výroby originálních vysokých masek, hudební, žonglérské a jiné produkce zvládá i řízení tisícihlavého průvodu, organizaci zábavy a řešení nesčetných situací, nad kterými zůstává rozum stát. Už jste na poslední chvíli sestrojovali improvizované odpalovací zařízení na konfetový ohňostroj? Měli cvičeného skorokoně Klibnu s poruchou krátkodobé paměti? Nečekaně zvoleného krále Masopustu z ústavu pro duševně choré? No, my ano.

Většina práce se dělá dobrovolnicky – lépe řečeno, dělá se dobrovolnicky, co jde. Masopustní výbor se schází od podzimu, protože ledasco je potřeba zařídit s velkým předstihem, práce vrcholí v předmasopustním týdnu, který začíná vybalováním přes rok uskladněných masek spojeným se zkouškou písní, pokračuje téměř nepřetržitou prací na maskách, škraboškách, tombole a podobně a končí páteční obchůzkou (takové trochu utajené srdce Masopustu) a sobotním průvodem (veřejná a veliká část). Na přípravě a organizaci Masopustu se běžně podílí okolo dvou set dobrovolníků, člověkohodin jsme v roce 2016 napočítali zhruba dva a půl tisíce.

Máme velké štěstí v tom, že dost z místních nebo jejich přátel jsou umělci nebo jinak tvůrčí lidé, kteří dávají Masopustu tvář, nicméně Masopust je specifický v tom, že do něj může vstoupit, a vstupuje, kdokoliv – na maskách se tak vyřádili profesionálové i laici, dospělí i děti. Masopust po mnoho let také provází fotografka Markéta Luskačová. Hodně hudebníků a divadelníků se součástí průvodu stává zdarma nebo téměř za hubičku – protože Masopust milují a tvoří jej rádi.

Proč to děláme?

Protože to funguje.

Masopust, jeho přípravy, organizace, vyvrcholení a veškeré jeho dění je něco, co nás těžko popsatelným způsobem spojuje. Je to věc, která vyrůstá z kořenů tradic a historie a my v ní kráčíme přítomností do budoucnosti – a tím tvoříme kořeny své. Každý Medvěd, každá Smrt jdou ve stopách generací Medvědů a Smrtí a jejich tanec na Holém vrchu, místem se snad nejstarším osídlením v Čechách, to završí. Má to zvláštní sílu – jako kdybychom nevědomky narazili na pramen nebo se napojili na něco prastarého, co putuje s námi.

Masopust nás spojuje a umožňuje nám být dnes, ale tak trochu jinak, jako někdo jiný, někde jinde, jindy…

Funguje zvláštním způsobem dovnitř do komunity i do každého člověka.

A tak to má být.

Hlavní maškary

Královna Masopustu

V čele průvodu jede Královna masopustu – mladá dívka, která pro daný rok převezme vládu nad průvodem a městem. Královnu korunuje její předchůdkyně z minulého roku. Je jí vytvořen slavnostní háv a jsou jí prokazovány veliké pocty.
.
.

Emeritní královna Masopustu

První a stálá královna Masopustu. Po dlouhou dobu k sobě hledala masopustního krále, kterým se stával vždy nejváženější (decimálkou) občan Roztok. Po mnohých (ne)zdarech a epizodkách předala žezlo dále, ale stále zůstává hlavním průvodcem.
.

Klibna

Podivné zvíře Klibna, cosi mezi kobylou, žirafou a hliníkovým žebříkem, veze Královnu průvodem až na Holý vrch. Během cesty se podrobí přísné drezúře a při vyvrcholení průvodu je humánně utracena (povětšinou tlakovou vlnou). Části klibny se rozdělí do širého světa tak, aby její síla pomohla všem dožít dalšího Masopustu.

Medvěd s medvědářem

Ženy s Medvědem tančí, muži s ním zápasí, a aby se úplně neurval ze řetězu, hlídá jej zkušený Medvědář. Tanec s Medvědem má přinést plodnost. Statisticky to nicméně podložené nemáme.
.
.

Smrtka s Půstem

Nejvyšší masopustní celebrity – čtyři metry vysoké kostnaté postavy, jejichž tanec je symbolem nadcházejícího půstu… Jsou to jedny z našich nejstarších masek, jsou dílem mnoha děti i dospělých. Finální podoba a konstrukce je dílem Zuzany a Jaromíra Sléhových.
.

Bakchus

Bakchus přibyl jako třetí kolo od vozíku ke Smrtce a Půstovi. Jeho poselství je jasné – ukázat, jak na to, než přijde postní doba. Je značně rozložitý (a rozložitelný) a neustále polyká špekáčky. Stejně jako u Smrtky s Půstem jde o masku z dílny Sléhů.
.
.

Vometačky

Vometačky, skupina dívek tančících s košťaty, jsou roztockou specialitou. Tvoří čelo průvodu, vytvářejí místo pro Královnu a její družinu a metou z cesty vše zlé. Jejich oblečení tvoří bílé sukně, červené svetry, černé pásy s rolničkami a šátky, a samozřejmě červená zdobená košťata…
.

Opice

Rozdováděné a podvratné opice si troufnou ledacos. Nikdo si před nimi není ničím jistý. Jak se někde objeví, je dobré se mít na pozoru… Opice vznikly jako školní práce Dory Tiché/Krátké a nějak se nám namnožily.
.
.

Modrý jelen s laní

Snivý Modrý jelen s Laní a svou družinou se vynořil ze své legendy a říše v Tichém údolí. Od té doby Roztocký masopust provází. Jejich autory jsou Adam Krátký a Dora Krátká a jejich přátelé.
.
.

Dopravní četa

Naprosto nutnou součástí Masopustu je skupina mužů, která se stará o dopravu a řízení průvodu. Poznáte je bez problémů.
.
.
.
.

Caprda

Bláznivý Caprda je matka Masopustu. A také jméno piva, které jsme vařili k výročnímu 320. ročníku v roce 2017. Ze stejného roku je i veliká maska z dílny Jaromíra a Zuzany Sléhových.
.
.
.

Sedm smrtí

Chůdařská skupina sedmi smrtek pro Roztocký masopust 2017. Na výrobě se podíleli a celým průvodem šli: Dora Krátká, Vendula Bělochová, Jan Tomšů, Jakub Mirovský, David Lazslo, Jarda Štěpánek a Adam Krátký
.
.

Lední medvědice

Velká svíticí Lední medvědice vznikla pod vedením Andrew Kima v Anglii. Vytvořili ji Adam Krátký a Dora Krátká pro Lamplighter's a přivezli s sebou do Roztok. Od té doby nás provází.
.
.

Kohout a jeho družina

Kohout a jeho družina jsou skupinou velkých svíticích masek, která vznikla v roce 2018 na workshopu, který vedl Andrew Kim. Kohout je protiváhou Smrti a probírá Klibnu zpět k životu.
.
.
.

Husaři

Dva světelní husaři s šavlemi jsou dílem převážně Szilárda Borárose a vznikly na dílně velkých světelných masek v roce 2018.
.
.

Video z Masopustu 2010

Masopust 2010

25. 01. 11 Protože se už další masopust mílovými kroky blíží, tu je krátký film o tom, jak to vypadalo v roce 2010…

Detail

Video z Masopustu 2007

02. 02. 10 V roce 2007 bylo vydáno DVD s dokumentem Lukáše Hyksy o Roztockém masopustu. Toto DVD je vždy v prodeji během masopustního průvodu nebo v kanceláři sdružení Roztoč.

Detail


Poslat tuto stránku Nahoru