Akce pro veřejnost

Součástí multikulturního projektu jsou tvořivé dílny, filmové večery, koncerty a besedy pro širokou veřejnost, na kterých účastníkům nabízíme bližší setkávání a poznávání různých kultur našich sousedů přicházejících z cizích zemí.

V rámci projektu proběhly tyto akce:

Lampiónová dílna a svátek světel – říjen 2009, ateliér Roztoč

Dílna pro děti i dospělé, kde se vyráběly lampióny inspirované cizími kraji. S vyrobenými lampióny jsme společně oslavili Svátek světla podvečerní cestou u vltavských břehů.

Sága Romů v Čechách – prosinec 2009, Hotel Academic

Multikulturní večer byl pořádán ve spolupráci se společností Člověk v tísni. Večer zahájila projekce filmu Sága Romů / Robert Sedláček / ČR / 2001 / 57 min – snažící se o zmapování osudů romské menšiny mezi Čechy během uplynulých padesáti let. Po filmu následovala beseda s Milanem Greinederem – ředitelem středočeské pobočky Programů soc. integrace Člověka v tísni, Petrou Lelovičovou – koordinátorkou Programu soc. integrace Člověka v tísni v Libčicích a zástupci rómské menšiny.

Sága Romů v Čechách

Dílna linorytu s japonskou tematikou – únor 2010, ateliér Roztoč

Tvořivou dílnu zahájilo krátké hudební vystoupení houslového tria japonských houslistek žijících v Roztokách pod vedením paní Shizuki Ischikawi. Grafickou techniku linorytu a japonský dřevořez si účastníci vyzkoušeli pod odborným vedením lektorek Dory Tiché a Zuzany Sýkorové. Každý si vyrobil vlastní barevnou grafiku inspirovanou japonskými motivy. Japonskou náladu doplnilo malé japonské občerstvení a originální japonská polévka s rýží.

Kolem a s kolem za tulipány – tvořivá dílna

Tvořivá dílna Kolem a s kolem za tulipány proběhla v duchu jarní tradice Holandska: vyzdobit si kolo jarními květinami a jinými dekoracemi a vyrazit na veselou projížďku. Povídání a aranžmá se týkalo samozřejmě především krásných tulipánů, o kterých spoustu zajímavostí věděla Jarmila Skružná z Pražské botanické zahrady. Během tvoření všichni ochutnali i lahodné holandské sýry a kakao a pak již na svých nazdobených cykloořích poháněných vlatní silou vyrazili na slavnostní závěrečnou jízdu podél Vltavy na zámek.

Mongolská mozaika

Mongolská mozaika uvítala na půdě roztockého zámku tentokrát zástupce mongolské etnické menšiny, kteří žijí v Roztokách a okolí s námi. Mongolsko zdá se býti kulturou pro nás přitažlivou. Plná síň návštěvníků naslouchala a obdivovala hudební a taneční umění Mongolů v prvé polovině večera. V druhé části probíhalo vyprávění o životě v Mongolsku, promítání fotografií a beseda s Mongolci žijícími v Čechách. Nechyběla ani ochutnávka tradičních jídel a čaje s máslem, mlékem a solí.

Multikulturní setkání pro děti z MŠ

Předškolní děti z MŠ Únětice se celý rok ve školce věnovaly tématu o „barevnosti a pestrosti“ našeho světa. Byly jsme tedy moc rádi, že můžeme na jejich téma navázat a v rámci našeho multikulturního projektu je pozvat dvakrát na povídání o Pestrosti světa do Klubu cestovatelů Karavanseráj v Praze. Děti měly možnost v tomto etnickém prostředí poznávat svět „všemi smysly“ a zahrát si různé poznávací a znalostní soutěže. Z úst zkušených cestovatlů se tak dozvěděly, že náš svět je opravdu velmi pestrý a to, co nám se zdá divné, je v jiných koutech planety Země velmi běžné – a naopak.


Poslat tuto stránku Nahoru