Sdružení Roztoč » Naše činnost » Naše projekty » Realizované projekty » Grundtvig Projekt Partnerství

Grundtvig – Projekt partnerství – Celoživotní vzdělávání dospělých v oblasti hudby

V období 2011–2013 je sdružení Roztoč partnerem v mezinárodním projektu podporujícím vzdělávání dospělých v oblasti hudby. Cílem projektu je sdílení různých přístupů v hudebním vzdělávání dospělých, utváření nových hudebních situací a vzájemná výměna zkušeností.

Dalšími partnery projektu jsou hudební škola v Joigny/Francie, Vzdělávací institut pro dospělé v Iisalmi/Finsko a Kulturní centrum v Ogre/Lotyšsko.

Hudební festival v Joigny (Burgundsko, Francie)

V červenci 2013 vyvrcholil dvouletý projekt Grundtvig setkáním pěveckých sborů z Lotyšska, Finska, Česka a Francie na „Festival Choral de Joigny“.

Za sdružení Roztoč se festivalu účastnil pěvecký sbor Local Vocal pod vedením Martina Šmída se sólistkou Magdalenou Turchichovou Šmídovou. Hlavním organizátorem akce byla partnerská hudební škola v Joigny pod vedením Thierryho Bouchier. Každý den probíhaly hudební dílny pod vedením Sari Kaasinen (sbor Kalevala z finského Iisalmi) nebo bylo možné nacvičovat skladby z repertoáru lotyšského sboru Anima Solla se sbormistryní Marite Purina.

Dny ve znamení inspirativních setkávání a večerních koncertů pěveckých sborů v kostele Sv. Theobalda zakončil společný odpolední koncert pro veřejnost a 14. července závěrečný slavnostní koncert v prostorách radnice města Joigny.

Adventní Rybova mše v Burgundsku

V předvánočním čase organizovalo sdružení Roztoč v rámci svého mezinárodního projektu Grundtvig Partnerství čtyřdenní cestu do francouzského města Joigny, jejímž cílem byla realizace jedinečného mezinárodního provedení České mše vánoční J.J. Ryby.

Koncept jevištního provedení známé vánoční mše vytvořil a již 12 let úspěšně realizuje Spolek pro obnovu únětické kultury v Úněticích. Jedná se o unikátní provedení s orchestrem, profesionálními sólisty a sborem, v kulisách a kostýmech palestinského venkova. Prosincového provedení ve Francii se účastnilo 15 zpěváků/herců převážně členů amatérských uměleckých souborů z Roztok a Únětic pod vedením Vladimíra Vytisky a sbor CK Vocal pod vedením Jiřího Cerhy. V orchestru usedlo 15 hudebníků z partnerského finského města Iisalmi a francouzští kolegové z města Joigny dali dohromady velký sbor místních amatérských zpěváků a četné hudebníky v orchestru.

Slavnostní večer v novém kostele v Joigny uvedla krátká vánoční vystoupení uměleckých souborů ze všech tří zemí a poté následovala mše zpívaná v češtině, kterou francouzští zpěváci obdivuhodně nastudovali, a měla u početného publika velký ohlas.

Autobusovou dopravu na cestu do Francie podpořili tito dárci: Petr Knapp, Robert Štěrba, Petr Vopelka, firma Baobab a všichni účastníci. Všem mnohokrát děkujeme!

Koncert v pivovarské lednici v Úněticích

V sobotu 3. listopadu proběhl Koncert v pivovarské lednici v Úněticích různých žánrů a umělců z různých zemí. Koncert zahájila lektorka klasické kytary Roztoče Kateřina Judová se svou žačkou Terezkou Brabcovou za doprovodu houslistky Mari Kučera, poté skupina francouzských učitelů a žáků představila pár písní ze svého repertoáru a hlavní částí programu bylo vystoupení finských lektorek kantely Ullou a Laurou s hrou na kantelu a zpěvem tradičních finských písní.

Hraní s finskou kantelou

V termínu 1.-5. listopadu 2012 jsme v rámci projektu hostili partnery z Finska a Francie na hudebním setkání s finskou kantelou. V rámci akce proběhly 4 dílny pro děti z kroužků Družinka a Hraní s flétnou, dospělé i rodiny s dětmi z řad veřejnosti, kde se účastníci seznámili s hraním na tradiční finský nástroj kantelu. 2 finské lektorky provázely děti i dospělé světem dávným legend o tomto nástoji, ukázaly jim hru na kantelu jako doprovod zpěvu lidových finských písní a naučili všechny zájemce základům hry, které jsou dostupné i malým dětem. Dílny doprovázela skupina francouzských učitelů, kteří již absolvovali hraní na kantelu ve Francii a obohatili dílny o ukázku připravných písní pro více kantel.V pondělí jsme společně přijmuli pozvání do waldorfské školy v Jinonicích, kde jsme uspořádali workshopy hraní na kantlu ve dvou třídách.

Koncert lotyšského sboru Anima Solla na Levém Hradci

Druhá červnová sobota byla teplá a slunečná. Do sv. Klimenta na Levém Hradci se scházeli lidé. V Praze v té době probíhala řada lákavých kulturních akcí, včetně muzejní noci. Přesto se kostel brzy zaplnil. Ti, co přišli, měli možnost zažít hudební událost té nejvyšší kvality.

Komorní sbor Anima Solla (http://www.animasolla.lv) patří k předním evropským pěveckým tělesům. Slaví úspěchy na národních i mezinárodních přehlídkách a soutěžích. Sbor tvoří šest mladých žen v čele s uměleckou vedoucí Marite Purinou, která sbor vede od jeho založení v roce 1998. Do Roztok přijela Anima Solla s programem duchovní hudby nejlepších současných lotyšských skladatelů. Zazněly skladby dvorního skladatele sboru Rihardse Dubry, úchvatné Salve Regina od současné skladatelky s poetickým uměleckým jménem Austrina (Vycházející hvězda) a mnohé další. V historickém prostoru kostela se rozezněla síla šesti hlasů. Technická dokonalost propojená s muzikálností, intonační bravurou a rytmickou hravostí. Charisma šesti zpěvaček umocnila i jednoduchá, avšak působivou choreografie vystoupení. Po konci završeném nekonečnými ovacemi publika se sbor přesunul do prostoru hospůdky u Lasíků v Úněticích, kde pokračovalo neformální setkání s lidovými zpěvy. Interpretace lotyšské lidové hudby je vedle hudby duchovní hlavní součástí koncertního programu tělesa. Návštěva koncertu byla zážitkem pro všechny přítomné a inspirací a povzbuzením pro roztocký pěvecký sbor Local Vocal, který se v rámci projektu partnerství setká se sborem Anima Solla v červenci 2013 na festivale ve francouzském Joigny.

Setkání partnerů ve Finském Iisalmi

První setkání v rámci projektu proběhlo v únoru 2012 ve Finském Iisalmi, kde měli zástupci partnerských stran v rolích studentů i učitelů možnost poznat zajímavý středofinský region, hudební vzdělávací systém v daném institutu, společně se věnovali studiu a hraní lidových písní a poznávání originální finské kultury. Za sdružení Roztoč se setkání účastnili 3 lektoři a 4 členové sboru Local Vocal.


Poslat tuto stránku Nahoru