Sdružení Roztoč » Novinky » Roztoč (se) v prosinci

Roztoč (se) v prosinci

Prosinec se svou temnotou a světly…


Živé jesličky

Zveme vás, děti i dospělé, na společnou cestu s hudbou a obrazy za Ježíškem, který se nám, jako každý rok, narodí. V předvečer Štědrého dne, 23. prosince, jej přivítáme s pasáčky, anděly a vzácnými mudrci na cestě začínající v 17.00 u ateliéru v Jungmannově ulici na dvorku za knihovnou. Přijďte se setkat a popřát si k času vánočnímu i novému roku.

Masopust před námi

Ano, chystáme Masopust. Průvod se uskuteční 16. února 2019, obchůzka po domech otevírající masopustní čas vyrazí o týden dříve a putovat bude Tichým údolím a blízkým okolím. Masopust je největší akce Sdružení Roztoč a podílí se na ní každoročně přes 200 dobrovolníků. Ti organizují, šijí, zdobí, pečou, chystají, staví šapitó, řídí dopravu a dělají spoustu dalších zvenku neviditelných věcí. Budeme moc rádi, když se k nám nějakou formou přidáte – ať už to bude pomoc s šitím nebo praním masek, zajímavá věc do tomboly, příspěvek na půjčení a vytopení šapitó nebo pomocná ruka při přípravách, budeme za to vděční. Masopust má velkou sílu lidi spojovat – a Roztokám dělat skvělé jméno široko daleko. A ani jedno není k zahození.

Otočení za Svátkem světel – Dopisy z vlasti

11. 11. v 17.17 mě i mnoho dalších uvítala fronta na točně. Zima. Lidi. Hluk. Netrpělivé očekávání. Po půl hodině čekání procházíme vstupní branou u Medovky. Vlídným medovým uvítáním a voňavým kouřem začíná cesta Domovinou – letošní svátek světel je věnovaný naší vlasti a tomu, co pro nás tvoří domov. Úzkou uličkou s připomínkou osmičkových dat jdu zpátky v čase. Na velkých osvětlených vejcích svítí obrázky z naší historie, občas poznám, občas tuším.

Na Skalkách hraje kdosi ve tmě Vltavu. Krásný a jímavý obraz, navíc tu, přímo nad ní. U prosvícených textů je trochu plno, ale počkám si. V dálce se náhle rozsvítí dva nádherní koně. Hrají na fujaru? Po cestě lesem přicházím k nějakému pokojíčku. Babiččin pokoj. Nádherné detaily. Tuhle konvičku měla i moje babička! Na stromech v krabičkách si prohlížím malebné instalace krajiny. Výstup s lanem. Milý hlas z dálky vypráví nějaký recept. Na vánočku? Mohu přivonět a ochutnat z krásných sklenic. Pak je nějak živo u nového kolumbária, lidé píší, co pro koho znamená domov, a čtou si, co napsali ostatní. Kol hřbitovní zdi mě svíce dovedou do kostela, kde po chvíli zazní Svatováclavský chorál v neznámé úpravě. Venku mi nabízejí čaj, koláče už došly. Děkuju. A kde a co je pro vás „domov můj“?

Přišlo vás opět hodně, tak věříme, že světlem v podzimním večeru společně prosvěcujeme věci lidské, které jsou důležité i pro vás a vaše děti. Děkujeme všem výtvarníkům, muzikantům, zpěvákům, performerům a dalším pomocníkům, kteří tuto dobrovolnickou akci pro veřejnost připravovali. Děkujeme též městu Roztoky, Středočeskému kraji a Státnímu fondu kultury za finanční podporu a Římskokatolické farnosti v Roztokách za spolupráci.

Dita Votavová

Obrázky

Předchozí Spustit Zastavit Následující


Svátek světel "Dopisy z vlasti" foto Jakub Souček

|< < Strana 1 z 10 > >|Poslat článek Nahoru