Dvě postavy: jeden zápecník, co se bojí vylézt z domu, druhý nadšený cestovatel, co hledá dobrodružství a nebezpečí a nakonec ho, ke své lítosti, najde. Uvidíte příběh přátelství a odvahy o tom, že létat umíme všichni, i když si myslíme, že ne – jen musíme překonat svůj strach. Zkuste to a váš život se stane nekonečnou dobrodružnou výpravou.
- Kdy: 26. září 2018 od 17.45
- Kde: v ateliéru Jungmannova (na dvorku za knihovnou)
- Trvání: 45 minut
- Cena: vstupné dobrovolné
- Anna je jednou z mimořádných osobností, které se na mezi národní scéně loutkového divadla hýbou. Představení se standardně pohybuje finančně v částkách, které nejsou v Čechách u malých dětských divadel obvyklé, a byť nám velmi vyšla vstříc, představení pro školy i pro veřejnost budeme významně dotovat ze svého. Velmi tentokrát uvítáme váš finanční příspěvek, který necháváme ve zcela dobrovolné výši.
Annu Ivanovu-Brashinskayu jsme poznali při hostování divadla Tichý Jelen na finských festivalech. Naprosto nás nadchla představení, která spolu se svými studenty z Akademie v Turku na festivalech vedla. Před pár lety Divadlo Tichý Jelen a divadelní společnosti Taktil (Finsko) pracovali pod vedením Anny na společném divadelním projektu pro nevidomé děti. Od té doby o sobě víme.
- Režie: Anna Ivanova-Brashinskaya, COMPAGNIE SAMOLOET (FRANCE) www.samoloet.fr
- Scénografie: Sacha Poliakova
- Hraje: Sacha Poliakova
- Hudba: Roman Dymny and David Georgelin
Trochu více o představení z jedné narychlo přeložené recenze: Představení pro rodiny s dětmi od 6 let, ve kterém nezazní jediné slovo. A to vyžaduje velké herecké umění, jemné ladění a mnoho dovedností, protože místo slov nastupuje divadelní jazyk stvořený Annou Ivanovou a Sachou Poliakovou s opatrnou citlivostí.
Příběh je jednoduchý: tučňák a myš, naprosto rozdílní svou povahou, žijí nad sebou a pod sebou aniž by se vůbec znali a stýkali. A najednou se díky náhodě a neštěstí jednoho (myši) zrodí spolupráce s druhým (tučňákem), a rozdílnost vyústí v pochopení a přátelství. Je to silný motiv, který se dotýká jednoho ze zásadních témat století: jak přetvořit přijetí odlišnosti v souznění v celku. Řečeno slovy představení: když tahle alchymie nastane – přes sloučení opaků – tak se nemožné stane možným a tučňáci létají (i když je všeobecně známo, že nemají křídla, co by je zvedly ze země).
Divadelní společnost Samoloet používá mnohovrstvý divadelní jazyk, který stojí za pozornost:
- scény plné malých drobných a osobních detailů, které vykreslují domácí svět obou stvoření (tučňáka a myši), které by klidně mohly patřit někomu z publika – a snadno upoutají pozornost dětí i dospělých
- komorní osvětlení, které vás ponouká k doplnění výjevu, který nikdy není ukázán explicitně (takže jste napnutí a žijete příběhem)
- hra kontrastů vizuální atmosféry dvou opačných stvoření – tučňáka, žijícího nahoře, jehož dům je útulný a spořádaný, a myši žijící dole, která touží po cestách a dobrodružství. Dva světy, které ztělesňují jinakost dvou rozdílných a opačných archetypů, ale které se dokáží propojit v jedno díky alchymii jazyka plného něhy.
- loutky v barvách pastelových barev, které perfektně ladí se scénografií, a jemná scéna nevtíravé stínohry, ukazující jejich sny
- A loutkoherectví Saschy Poliakové, neutrální, ale procítěné a jemné,
- skvělá hudba, která spolu se svícením pomáhá vytvořit různá místa, scény a příběhy
Všechny tyto vrstvy dohromady tvoří pastvu pro smysly diváků, napnutých a očekávajících, mladých i starých, aniž by se na scéně viditelně dělo cosi „velkého“. A tohle je jádro představení – vyzrálý divadelní jazyk, kde jakoby se nic nedělo, ale přitom se štědře a neustále rozvíjejí vrstvy příběhu, zatímco současně vypráví o jedné z největších potíží, které současní lidé potřebují vyřešit – jak zajistit, aby nás rozdíly mezi námi neoddělovaly a nedělaly z nás nepřátele, ale místo toho se stály zárukou koexistence, tolerance a svobody. Skvělé!
TONI RUMBAU, Španělsko